Co jest wartością i co cenisz w swoim życiu?

Butorowy Panorama-FB.jpg

Tu nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Kluczem jest, aby rozumieć, dlaczego cenimy to, co cenimy. Dla jednych największą wartością będzie rodzina i związane z nią poczucie bezpieczeństwa oraz bycia kochanym. Dla innych własna firma, dom czy wykonywany zawód i związana z tym satysfakcja. Jeszcze inni wybiorą podróżniczy styl życia. – Możliwości jest wiele. Istotne jest regularne zadawanie sobie takich pytań i próby odpowiedzenia na nie. 
A ulubiona poranna herbata, czy wciąż zauważasz jej smak, czy jest to tylko mechaniczny rytuał do odhaczenia? Dalej delektujesz się kubkiem kawy, czy już nawet nie wiesz, jak ona właściwie smakuje? Z własnego doświadczenia wiem, że żadne jabłko nie smakuje tak, jak to zjedzone po kilkudniowej głodówce. Nie doceniamy rzeczy, które mamy na wyciągnięcie ręki, a wielu z nas ma co doceniać. 
Obecnie na przykład nie posiadam pralki w mieszkaniu i powiem krótko: pralka to błogosławieństwo! ;-) 
Dbamy o to, żeby inni wiedzieli, jak ciężko nam jest w życiu, ale czy kiedykolwiek informujesz samego siebie o tym, co masz? Kiedy używasz wyszukanych przypraw do smaku, zdajesz sobie sprawę, że jeszcze nie tak dawno temu był to przywilej jedynie najbogatszych? Pewnie masz w mieszkaniu łazienkę, prawda? Przecież to oczywiste. Czyżby? Nawet bogata szlachta załatwiała swoje potrzeby do misy, bo chociaż mieli szykowne salony i drogocenną zastawę, to nie było łazienek, które obecnie są standardem. – Wyrusz na kilkudniową wyprawę w głuszę poza cywilizacją, a będziesz wiedział, o czym mówię.

Natomiast nie musisz tygodniami medytować w odludnej jaskini, aby nabrać większego zrozumienia. Spróbuj na 2 tygodnie odstawić jedną z rzeczy, których używasz na co dzień. Może to być: sól, cukier, kawa, herbata czy choćby dojazd do pracy komunikacją miejską zamiast własnym autem. Całkiem możliwe, że kiedy wrócisz ponownie do rzeczy, których nagle zabrakło, odkryjesz na nowo ich rzeczywistą wartość. 
Może się okazać, że oprócz frustracji związanej z tym, czego nie ma, warto czasami być trochę wdzięcznym za to, co jest.