Świat oparty na zysku kontra świat oparty na wartościach

Zysk vs Wartość.jpg
  • Lubisz drugiego człowieka i chcesz się z nim zadawać, bo możesz mieć z tego wymierne korzyści materialne. Często nieświadomie, ale wolisz takich, którzy mogą ci coś załatwić, coś dać, albo są dobrymi kompanami w niedoli i zaspokoją czysto emocjonalne potrzeby.

KONTRA

Lubisz kogoś i dążysz do kontaktu z nim, bo uważasz go za wartościową jednostkę, od której możesz się czegoś nauczyć. 

  • Szukasz pracy, która da ci jak najwięcej pieniędzy przy jak najmniejszym wysiłku. Nie jest istotne, czy swoją pracą dajesz jakąkolwiek wartość społeczeństwu. Nieważne czy jest to uczciwe, próbujesz jedynie zagarnąć możliwie jak najwięcej ograniczonego bogactwa dla siebie. 

KONTRA

Dążysz do wykonywania pracy, którą uznasz za wartościową i potrzebną innym. Służba ludziom staje się zaszczytem, a nie ujmą na honorze. 

  • Łączysz się w związek z partnerem/partnerką, ponieważ zapewni ci to bezpieczeństwo materialne, zaspokojenie próżności poprzez pokazanie się w oczach ludzi czy zaspokojenie seksualne.

KONTRA

Wierzysz, że jest to osoba, która podziela twoje wartości i chcesz wspólnie z nią kroczyć przez trudy życia. 

  • Swoją pracę wykonujesz dobrze, kiedy patrzy szef lub wiesz, że możesz coś na tym zyskać. 

KONTRA

Wkładasz serce w każde zajęcie, jakiego się podejmujesz i starasz się wykonywać pracę zgodnie z twoimi umiejętnościami – niezależnie od spodziewanych korzyści. 

  • Poszukujesz taniej rozrywki i wszystkiego, co zapewni chwilową przyjemność.

KONTRA

Wybierasz obrazy piękne zamiast odrażających i treści mądre zamiast sensacyjnych. 

  • Kontakty międzyludzkie są dla ciebie okazją do wyeksponowania własnego ja i nakarmienia wygłodzonego ego. 

KONTRA

W relacjach z drugim człowiekiem pragniesz mu dać konkretną wartość lub pomóc w jego problemach. Starasz się zrobić dla niego coś, co wiesz, że chciałby, aby było zrobione.  

  • Pytasz: Czy to legalne?

KONTRA

         Pytasz: Czy to właściwe?

Każdy musi znaleźć sam dla siebie odpowiedź na pytanie, czy bardziej zależy mu na przestrzeganiu praw świata, w którym spędzi kilkadziesiąt lat, czy może mądrzej byłoby ulokować swoją lojalność w wiecznych wartościach wszechświata, w którym może spędzić całą wieczność.