Gdy chcesz zapanować nad życiowym stresem:

Stres-FB.jpg
 • Każde zadanie wykonuj zgodnie ze swoją aktualną wiedzą i zdolnościami a rezultaty powierz Bogu.
 • Wyzbądź się roszczeniowej postawy. To powinno być tak, on powinien to, ja powinienem tamto. Zaakceptuj fakt,  że żyjesz i rozwijasz się na planecie ewolucyjnej i wiele rzeczy nie jest tak, jak powinno być. A żeby to zmienić, potrzeba czasu i wytrwałości.
 • Ucz się koncentrować na chwili obecnej. Zaprzestań rozpamiętywania przeszłości i ciągłego zamartwiania się o przyszłość.
 • Opinie innych traktuj jak suche dane z tabelki Excela. Pamiętaj, że to twoja opinia na swój własny temat jest najważniejsza, bo ty masz najwięcej danych. Inni nie mają wglądu we wszystkie okoliczności sprawy jak rzeczywiste przyczyny, motywacje i pragnienia. Staraj się jednak pogłębiać szczerość wobec siebie i bez emocji czy ugruntowanych opinii, próbuj patrzeć jak najbardziej obiektywnie na siebie samego.
 • Nie szukaj poklasku i chwały dla siebie, ale raczej pomyśl, jak mądrze wykorzystać posiadane umiejętności i możliwości, aby przysłużyć się innym ludziom. Znacznie więcej szczęścia przysparza chwalebna służba człowiekowi niż uwielbienie chwiejnego tłumu.
 • Pamiętaj, że ważniejsze od tego, czy inni cię lubią, jest to, czy ty sam siebie lubisz. To ty spędzasz ze sobą najwięcej czasu i zadbaj o to, aby był to czas spędzony z przyjacielem, a nie wrogiem.
 • Staraj się spełnić wymogi swojego własnego systemu wartości, zamiast ciągłego zadowalania oczekiwań innych.
 • Pamiętaj, że twoje ciało potrzebuje ruchu fizycznego i kontaktu z przyrodą. Jeśli pracujesz przed komputerem, to rób co jakiś czas serie przysiadów, pompek lub innej aktywności, która korzystnie wpłynie na pracę twojego organizmu. Staraj się wykorzystać weekend, aby otoczyć się pięknem natury.
 • Po silnym wzburzeniu, stresowej sytuacji obarczonej ogromnym ładunkiem emocjonalnym, wyładuj nagromadzoną energię poprzez jakiś intensywny rodzaj aktywności fizycznej – zwykła seria przysiadów może zdziałać cuda.
 • Pamiętaj o codziennym wyciszeniu/medytacji, szczególnie przed snem. Taki nawyk podładuje ci życiowe baterie w przeciwieństwie do ekscytacji, która zabiera energię.
 • Szukaj spokoju i ciszy. W obecnych czasach nasze mózgi są przeładowane różnymi bodźcami i zwyczajnie nie dają rady. Nic się nie stanie, jeśli czasami odpuścisz portale i programy informacyjne. Nie musisz być zawsze dobrze poinformowany. Jeśli na świecie zdarzy się coś ważnego, to i tak się o tym dowiesz.
 • Systematycznie wyrabiaj pozytywne nawyki, aby nauczyć swój mózg lepszych sposobów działania.

 Powyższe punkty łatwo przeczytać, ale trudniej się do nich stosować – sam wciąż się ich uczę. Aby naprawdę wprowadzić to do swojego życia i panować nad życiowym stresem, musisz zrozumieć prawdziwą wartość tych założeń. To wszystko wymaga pracy, porażek, wyciągania wniosków i ciągłych udoskonaleń. Pamiętaj jednak, że zapanowanie nad własnymi emocjami, jest nagrodą, o którą warto się starać.